10.

Vítěz

Tomáš Zavoral /WASSER-G-METER Dresden // JFK#10

ateliér:  Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiří Suchomel / asistent:  Ing. arch. Martin Šaml

______________________________________________________

Koncem 19. a počátkem 20. století byl v městské části Drážďan Reick vybudován komplex plynárny se třemi plynojemy. Účelem je vizuální i funkční scelení plynojemů. 1. velký gasometer G1 zeje prázdnotou, 2. gasometer G2 hostí obrazárnu, 3. Gasometer G3 připomíná pouze čtyřmetrová zeď. Tři kruhy – gasometry  volají po sjednocení, sjednocení účelovém i prostorovém. Nové konstrukce spojují plynojemy, umožňují nám pozorovat původní architekturu z nových perspektiv, vyzdvihují jejich jedinečnou kompozici i styl. Plynnou složku v nádržích střídá kapalná. Voda je napuštěna do všech třech částí. Drážďany, jako město kultury a pestrosti, na rozdíl od kulturních a vzdělávacích institucí, postrádají kvalitní vodní vyžití. Průmysl, jež části Reick mnohé ubral, vydává nové kouzlo. Cesta gasometry nabízí uvědomení si minulosti, současnosti a sama sebe.

_______________________________________________________________________

Gasometry jsou dopravně obslouženy auty, autobusy a také tramvajemi. Areál je obklopen jabloněmi, čímž navazuje na okolní zahrádkářskou a rezidenční kolonii. V zeleni jsou rozesety lavičky, parking aut a busů. Gasometry jsou rozděleny do tří částí, odpočinková G1, aktivní G2 a venkovní G3.

Do objektů vstupujeme po rampě. Vejdeme do 1.PP gasometru G1. Jsou zde kanceláře, restaurace, zázemí techniky a personálu. Přes šatny vystoupáme stávajícími věžemi na úroveň 1.NP. Zde je bazén s brouzdalištěm o průměru 50m a bar. Nad máni se z vody tyčí bloky s lázní s horským sluncem, hammamem, saunami, zahradou a knihovnou. Za nimi stoupáme různými směry stávajícími komunikačními věžemi. Nad kopulí procházíme prstencem Kneippovou lázní, odpočíváme na lehátkách nebo u baru při pohledu na kopuli a panorama města.

V severní části G1 vcházíme do modrého tubusu. Jeho západní část nabízí vířivky. Do aktivní části G2 nás sveze 90m dlouhá divoká řeka.

Na konci modrého tubusu použijeme klasické vertikální komunikace nebo sjedeme po skluzavce či tobogánu. V úrovni 1.NP si zaplaveme v bazénu délky 25m o šesti drahách, zadovádíme si v brouzdališti či vířivce nebo posedíme u baru. V 1.PP se nachází toalety, zázemí personálu a techniky.

V polovině modrého tubusu vejdeme do červené věže, kde při chůzi po schodišti sledujeme potapěče. Do potapěčské věže hloubky 25m vstupujeme z vrcholu červeného tubusu, kde si při výhledu na areál a město zaplaveme ve třech drahách  stometrového bazénu s prosklenou podlahou ve výšce více jak 25m. V úrovni terénu vstupujeme do venkovního bazénu G3 s vířivkami. V 1.PP se opět nachází toalety, zázemí personálu a techniky.