Andrea Pujmanová/Vinařství Bílík v Chlumčanech u Loun// JFK#10
14/12/13 | Architektura, Nominovaní
Víno je odedávna spojováno s požitkem, jeho výroba je téměř rituálem a také i degustace. Víno je obdivováno a uctíváno, hodnoceno a vystavováno. Neexistuje mnoho rostlin, kterému je věnována taková pozornost. Pro vinaře, tak i pro návštěvníka by měla být návštěva zážitkem a to nejen z vína.
Víno je dominantním prvkem krajiny, rostlina kopírující zvlněný terén v pravidelných linkách dodává pocit harmonie a řádu. Je symetrii v jinak organické přírodě. Utváří krajinu. Krajinu přetvořenou člověkem. Řádky dodávají ráz celé krajině a mnohdy celé oblasti.
Pěstování a výroba vína je splynutím člověka s přírodou a tak to je i u návrhu. Objekt se stává, tak jako řádky, součástí krajiny. Nijak ji nenarušuje, doplňuje ji. Viniční řádky přechází v pomalu se zvedající zdi, které kopírují zvlnění terén. Na konci začínají vystupovat ze svahu v plné své velikosti, aby mohly vytvořit vstupy do objektu. Modul jednotlivých zdí je modulem vzdálenosti jednotlivých viničních řádků (činí 3,25 metru). Objekt se stává součástí vinice. Vinice leží na jedinečné poloze a díky ochraně proti severnímu větru poskytnuté Malým a Blšanským chlumem zde vzniklo výjimečné klima ideální pro pěstování vinné révy. Právě z Blšanského chlumu, výjimečného svou čedičovou skalou vystupující na povrch, je krásný pohled na celý pozemek vinice. Odtud je vidět celý princip stavby. Symetrie, linie, řád. Prolnutí architektury, fenoménu vína a přírody. Objekt má působit nenásilně a má utvářet atmosféru vinařství v plné síle.