Kateřina Skotálková / ateliér Hendrych Janďourek Suchánek Janoš
24/06/20 | Architektura a urbanismus II
Diplomová práce / architektura a urbanismus / ateliér Hendrych Janďourek Suchánek Janoš
ANOTACE
Tématem mé diplomové práce je konverze areálu v centru Liberce. Program vychází z orientačního zadání soukromého investora a celý areál by měl mít tři základní funkce. Centrum kreativních a uměleckých průmyslů, tvůrčí ateliéry (cca 8 – 10 větších ateliérů pro konkrétní umělce), konferenční a přednáškové prostory, výstavní a prodejní plochy, knihovna, bydlení (loftové netradiční formy bydlení v centru města), bydlení pro hostující umělce a frekventanty uměleckých aktivit a vybavenost pro volný čas, jako je například restaurace, kavárny, kluby, wellnes, posilovny, apod. Celý areál je velmi složitý komplex vzájemně propojených stavebních celků různého stáří, kvality a stavu konstrukcí, do kterého lze vstupovat novými architektonickými zásahy nejen s pokorou, ale i s novými soudobými architektonickými prvky.
Základní koncepce byla založena na zpřístupnění celého areálu a propojení s městem, vytvoření světa vnitřních dvorů různého měřítka a atmosfér a jejich vzájemného propojení. Dalším zásadním prvkem konceptu je důsledná rekonstrukce a revitalizace stávajících budov založená na očištění od přestaveb a pozdějších stavebních úprav. A třetím principem konceptu je doplnění areálu novými hmotami, novými objekty, jako je multifunkční sál a zejména nový stavební prvek nástavby nad stávajícími objekty, který má sjednotit hmotově celý areál, ukončit, stanovit výškové hranice a prosadit se jako další nová dominanta města.
Urbanistické zapojení areálu do městské struktury je podpořeno uvolněním do ulice 8.března. Pro členění areálu a jeho orientaci v něm je zásadní uvolnění parteru od některých dostaveb, vytvoření soustavy různě velkých, navzájem propojených veřejných prostorů s různou atmosférou a měřítkem. Toto nové prostředí se svým charakterem odkazuje na podobnou atmosféru berlínských Hackesche Hofe. Současně je to místo, odkud jsou vstupy do jednotlivých částí a provozů areálu. Dispoziční řešení vychází z požadavků stavebního programu, který formuloval investor. Zásadní je členění areálu na 3 funkční celky, prostory pro veřejnost (restaurace, kavárny, obchody, knihovna, přednáškový sál a multifunkční sál), prostory permanentního kulturního festivalu a prostory pro bydlení. Tyto provozy jsou logicky situovány v návaznosti na veřejné prostory v parteru a současně podle možnosti jsou využity a adaptovány stávající objekty. Současně při všech zásazích byly maximálně respektovány. Stávající prostory jsou logicky doplněny novými vertikálními komunikacemi a jednotlivé provozy nově propojeny. Podstatné pro návrh je vložení nových objemů do stávající struktury, především hmoty multifunkčního sálu a završení celé kompozice nástavbou prstence, zdánlivě levitujícího kvádru s ateliéry a volno časovými aktivitami. Nástavba není kompaktní, je prořezána atrii, kterými se otevírá na stávající střechy a to je další svět vnitřních dvorků.
Architektonický výraz celého areálu je založen na symbióze stávajících objektů, s jejich rozmanitostí a specifickým výrazem a nových architektonických vstupů jako je hmota multifunkčního sálu, válcová věž schodiště a zejména završující hmota prstence, která celý komplex spojuje a ukončuje. Fasáda prstence se prosazuje svou lehkostí a průzračností v kontrastu s pevnými bloky původních staveb. Fasády historických objektů jsou důsledně rekonstruovány včetně oken a dekorativních prvků.