Anita Bessergeneva / ateliér Buček Horatschke
24/06/20 | Architektura a urbanismus II
Bc. / architektura a urbanismus / ateliér Buček Horatschke
Green housing
Rotterdam je jedním z nejdůležitějších evropských hlavních měst současné architektury. Budovy, které mění městské panorama, dělají z toho příznivé místo pro změnu a inovativní impulsy. Takže jsem zvolila cestu inovace a vytvořila mrakodrap ze dvou věží.
Úvod
Projekt je navržen v centru města na prospektu Binnenrotte, kde se nachází Markthall. Celá ta promenáda je místem soustředění lidí a bylo by dobře vytvořit tam takovou budovu, která by se snažila být dominantou, ikonickou budovou, která bude lákat návštěvníky přicházet tady zase a zase. Místo, které bylo by o lidech a pro lidi za jakéhokoliv počasí. Když je vedro, sednout si u vody, dat nohy dolů, a lehký foukací vítr tě ochladí. Nebo jít nahoru do zelených teras, kde se dá schovat od deště a příjemně strávit čas, nebo vylézt na střechu a mít hezký výhled na centrum Rotterdamu.
Koncept
Objekt navržen tak, že nenarušuje cestu kolemjdoucích, naopak láká zajít vevnitř pod nakloněné skleněné pláště. Rozdělení na dvě věže dovoluje lepší oslunění. Otočené tvary byly zvoleny pro dostatek slunce v každém bytě a pro aerodynamické podmínky Rotterdamu. Tvar výřezu byl inspirován holandskými loděmi a symbolizuje cestu a nové objevování.
Konstrukce
Statický se konstrukce drží dvěma nosnými jádry, na které se navazuje celé patro. Podporují ji nakloněné sloupy, jdoucí od prvního podlaží.
Green building nejen o domech s velkými zelenými terasami, ale je to kompaktní hmota s minimálními ochlazovanými fasádami, dostatečné zateplená izolací, s použitím oken s trojsklem. Systém CRE panelů, ze kterých je tvořen druhý plášť budovy, dodává stínění, které slouží k tomu, aby fasáda v létě nepřehřívala. To znamená minimalizace nároku na chlazení, minimalizace strojoven VZT. Ten systém přispívá nejen k úspoře energii díky dodatečnému stínění, ale i k pozitivnímu vlivu na ekologii. Jako materiál otevřené plastické fasády používán jemný bílý beton. Spolu se skleněnými vlákny byl do směsi také přidán oxid titaničitý. Pod UV zářením tento bílý pigment podporuje fotokatalytické procesy, které zabraňují výskytu organických nečistot nebo je eliminují. Oxid titaničitý má také pozitivní dopad na kontrolu znečištění ovzduší. Prefabrikované prvky z vyztuženého betonu odlity do speciálních silikonových formlinerů, povrch je hladký. Nepoužita žádná dodatečná ochrana povrchu, aby nedošlo ke snížení fotokatalytických procesů.
Navíc budova má zelené mezipatrové terasy a výstup na pochozí střechu, ze které se otevírá výhled na panorámu města.