Vojtěch Horák / Ateliér Kolařík

Bakalářská práce / architektura a urbanismus / ateliér Kolařík


KRAJINA OPATOVICKÉHO KANÁLU

Opatovický kanál je téměř 33 km dlouhé středověké vodní dílo, které tvořilo páteř pernštejnské rybniční soustavy na Pardubicku. Kanál se vinul mezi jednotlivými rybníky, které napájel. Většina rybníků již zanikla, některé se přeměnily na písníky, z některých se staly přírodní rezervace. Kanál je ale stále přítomný – proplouvá krajinou, kradmo protéká vesnicemi, schovává se v lesích, obtéká rybníky. Celkově je ale velmi nenápadný, až ukrytý. Co by se dalo udělat pro jeho znovuvyužití?
Působivá je i samotná krajina, kterou kanál protéká. Zdánlivě nedramatická nížinná kompozice ve skutečnosti sestává z polních lánů, smíšených lesů na písčitém podkladu, pozůstatků rybniční infrastruktury i areálů průmyslového dědictví, a také celkem hustého osídlení. A mezi tím vším se vine st(r)užka zkracující si cestu z Labe do Labe.
Práce poodkrývá historii kanálu a okolních vodních ploch, prověřuje jeho průběh a možnosti a zamýšlí se nad jeho zapojením do krajiny současnosti. Snaží se identifikovat významná místa podél kanálu, a zjistit, které vyzdvihnout, které zpříjemnit, které ochránit, které propůjčit lidem a které ponechat přírodě.
Kanál přibližuje navrhovaná cesta, která ho provází v celé jeho délce. Sedm míst s naprosto odlišným kontextem je řešeno konkrétněji, aby pojednalo rozdílné situace, které nastávají při putování podél kanálu.