NOMINACE UMĚNÍ // KÁJA SEDLÁČKOVÁ: MNOHO MALÝCH MANIFESTŮ


Manifest je v tomto kontextu jakousi slovní hříčkou. Etymologický původ má v latinských slovech manus („ruka“) a festus („uchopitelný“), přesto dnes známe manifesty (příp. manifesta) hlavně ve smyslu veřejných vystoupení či prohlášení vyjadřujících určitou ideu. Tato vystoupení (či prohlášení), nezlobte se, působí ale na dotek docela ploše.

Také proto berou mé manifesty na sebe podobu drobných objektů různorodého vzezření, které se (každý po svém) snaží předat pozorovateli (který v prohlížení rozhodně ale není pouze pasivním aktérem!) určité momenty a myšlenky.

Tyto myšlenky mohou být „těžké“ (od kritiky okulocentrismu, přes vizuální přehlcení a relativizaci informací, až po komodifikaci umění), mnohé z manifestů se však spokojí jen s vyvoláním úsměvu ve tváři a novým impulzem do každodenního života, který se právě absurdními momenty jako jsou tyto (navrhované či reprodukované) stává neobyčejným, obohaceným. Snad.

Moje manifesty nedeklamují, ale tiše promlouvají. Manifestem není konkrétní soubor vět jako klíč k jasně určené myšlence, ale existence objektů samotných.

V průběhu semestru dělaly objekty radost nejen mně, ale i ostatním, kteří mi prošli okolo stolu. To považuji za jejich největší úspěch.

Seznam vystavených projektů:

1 předmluva (jako úvod)

2 nevinné kostky (soli) v misce k rozebrání pro vlastní experimenty

3 kostky soli na maloměstě (kniha, dokumentace akce z prosince 2022, rozmisťování kostek soli v městě mého dětství, která se rozvinula v existenciální úvahu.

4 psací stroj, model rosice (funguje na bázi těstovinových písmenek a vody, bez lepidla. pouze pro trpělivé.

5 polévkové recepisy (brožurka), protože co pak se všemi těmi vytříděnými písmenky? recept na prožitek během oběda.

6 univerzální drama pro bříško prstu (kníženka) beze slov. klasickou dějovou linku tvoří gradující hrubost smirkového papíru. překlady netřeba.

7 nekonečný potenciál mouchy (esej inspirovaný a věnovaný mouše, která s námi navštívila dne 16.10. 2022 výstavu Jiřího Šiguta „Malebné kontrapunkty“ v SmetanaQGallery.)

nevyobrazeno:

nápis „Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate“ vytvořený z polévkových písmenek u vstupu do ateliéru.

budova galerie odlitá ze soli a ukrytá v cizím urbanistickém modelu, kde všechny ostatní domy byly z bílého extrudovaného polystyrenu.

(k umístění došlo po domluvě s kamarády architekty a přítomnost „vetřelce“ v modelu se stala vítaným, ač skrytým, zpestřením finálního večera Ještědu F Kleci).

#JFK29 #kajasedlacku #jestedfkleci