Jan Veisser/ Bytový dům Praha – Vršovice// JFK #3

Bytový dům Praha – Vršovice

Jan Veisser

ateliér: prof. Ing.arch. Jaroslav Šafer / Mgr.A. Zdeňka Němcová-Zedníčková

MÍSTO, na kterém nikdy nebyl dům plánován, místo narušení urbanismu (založeného na blocích) arogantní dominantou ministerstva. Budova ministerstva tvoří bariéru, zeď, v okolí zanechává neřešený zbytkový prostor. Částí zbytkového prostoru je řešený pozemek.

Současný urbanismus umocňuje dominantnost budovy ministerstva. V případě zastavění okolních pozemků by mohlo dojít k jeho potlačení, k zkvalitnění veřejných prostor. Vhodné zahuštění centrálních částí Prahy je žádoucí jako protiváha k negativní tendenci vysidlování Prahy do satelitů.

Klíčem je nabídnout kvalitní městské bydlení. Archetypem městského bydlení je pavlačový dům s vnitřním dvorem, můj návrh z tohoto archetypu vychází. Kvalitní bydlení souvisí se slovy sousedství, potkávání, intimita, přiměřenost, jednoduchost a samozřejmost příjemného bydlení, propojení bytu s  venkovním příjemným prostředím.

Moje stavba chce být pevná, ale ne další zdí. Pohledová osa procházející skrz pozemek je zachována. Chce své obyvatele ochránit před záplavou nekvalitního veřejného prostoru. Uzavírá se do sebe, zároveň je však pootevřená a vlídná ke všem příchozím. Balkonky vystrčené jako periskop ponorky vyhlížejí zlepšení okolní situace.

Stavba vytváří od okolí uzavřený, ale všem přístupný a měřítkově přiměřený venkovní prostor – DVŮR = centrální společný prostor pro všechny byty. Teprve ze dvora se dá vstoupit do jednotlivých bytů. Většina bytů má s dvorem vizuální kontakt. Místo pro společné i soukromé trávení času. Místo her dětí a letních grilování.

Byty jsou založené na volném půdoryse, mnohdy se dají jednotlivé místnosti spojovat. Díky rozřezání hmoty bytovky jsou osvětleny z několika stran. Výhledy z obytných místností jsou jak do dvora, zahrady MŠ, tak do ulice. Nikdy nesměřují na přímo na ministerstvo.  Celkem je v tomto bytovém domě 19 bytů. Část je mezonetových. V Parteru je umístěna kavárna, obchod a ordinace. Kavárna má terasu při schodišti vedoucím na dvůr. „Poddvorkové“ parkoviště ve dvou úrovních má 20 stání.

KONSTRUKCE – železobetonový skelet vyplněný tepelně izolačními porobetonovými tvárnicemi

MATERIÁLY – fasády do ulice pouze přetřeny tmavě šedou barvou sjednocující barvu tvárnic a stěrky zakrývající tepelnou izolaci na betonovém skeletu. Fasády do dvora: modřínové dřevo bez povrchové úpravy.

Místo

Místo, na kterém nikdy nebyl dům plánován, místo narušení urbanismu, založeného na blocích,postižené arogantní dominantou ministerstva. Budova ministerstva tvoří bariéru, zeď, v okolí zanechává neřešený zbytkový prostor. Částí tohoto prostoru je řešený pozemek. Současný urbanismus umocňuje dominantnost budovy ministerstva.

Návrh

V případě zastavění okolních pozemků by mohlo dojít k jeho potlačení, k zkvalitnění veřejných prostor. Vhodné zahuštění centrálních částí Prahy je žádoucí, jako protiváha k negativní tendenci vysidlování Prahy do satelitů. Klíčem je nabídnout kvalitní městské bydlení. Kvalita bydlení = sousedství, potkávání, intimita, přiměřenost, jednoduchost a samozřejmost příjemného bydlení, co možná nejbližší vzdálenost mezi bytem a venkovním příjemným prostředím.

Moje stavba chce být pevná, ale ne další zdí. Pohledová osa procházející skrz pozemek je zachována. Chce své obyvatele ochránit před záplavou nekvalitního veřejného prostoru. Uzavírá se do sebe, zároveň je však pootevřená a vlídná ke všem příchozím. Balkonky vystrčené jako periskop ponorky vyhlížejí zlepšení okolní situace. Stavba vytváří od okolí uzavřený, ale všem přístupný a měřítkově přiměřený venkovní prostor – dvůr = centrální společný prostor pro všechny byty, teprve ze dvora se dá vstoupit do jednotlivých bytů, většina bytů má s dvorem vizuální kontakt. Místo pro společné i soukromé trávení času. Místo her dětí a letních grilování. Byty jsou založené na volném půdoryse, mnohdy se dají jednotlivé místnosti spojovat. Díky rozřezání hmoty bytovky jsou osvětleny z několika stran. Výhledy z obytných místností jsou jak do dvora, zahrady MŠ, tak do ulice. Nikdy nesměřují na přímo na ministerstvo.

Celkem je v tomto bytovém domě 19 bytů. Část je mezonetových. V Parteru je umístěna kavárna obchod a ordinace. Kavárna má terasu při schodišti vedoucím na dvůr. „Poddvorkové“ parkoviště ve dvou úrovních má 20 stání.

Konstrukce – železobetonový skelet vyplněný tepelně izolačními porobetonovými tvárnicemi.

Materiály – fasády do ulice pouze přetřeny tmavě šedou barvou sjednocující barvu tvárnic a stěrky zakrývající tepelnou izolaci na betonovém skeletu. Fasády do dvora: modřínové dřevo bez povrchové úpravy.