Milada Vorzová/Revitalizace bývalé mlékárny v Míšni // JFK #8

Revitalizace bývalé mlékárny v míšní

Komunitní centrum

Objekt nevyužívané mlékárny z konce 19. století se nachází v přímém sousedství areálu porcelánové manufaktury v Míšni. Přesněji v městské části Triebischtal, která se nalézá pod vrškem Burgberg s hlavním centrem Míšně. Rozmanitý soubor objektů je tvořen několika částmi budov dostavěných v průběhu času.

Do komplexu budov navrhuji komunitní centrum, místo setkání, které v této části města schází.

KOMUNITNÍ CENTRUM _ MÍSTO SETKÁNÍ

DŮM V DOMĚ

Záměrem je zachovat přednosti budovy – rozmanitost prostoru a sílu industriální architektury.

Snaha o zpřístupnění celého objektu, zprostředkování zážitku z prostoru pomocí očištění veškerých vnitřních svislých konstrukcí; pouhé zachování obvodových zdí jako skořápky.

Do očištěné budovy vkládám cizí tělesa, KONTRAST, jakousi prostorovou kompozici objektů, která parazituje v prostoru; perforuji stropy kruhovými průhledy.

Uvnitř budovy tak vzniká nový soubor objektů vytvářející jakési „společenství“, tvoří se území s uličkami, náměstím, pokojíčky, vzniká nový veřejný prostor uvnitř stávající budovy.

Vložením nových, narušujících objektů vzniká kontrast, který je umocněn povrchovým materiálem „buněk“ a dalšího napevno postaveného mobiliáře – měkká pěna s tvarovou pamětí.

Každá „buňka“ je nositelem jiné funkce – kavárna, knihovna, sál, učebny….

Budova hlavního objekt je rozdělena do několika částí podle určitých atmosfér.

PŘÍZEMÍ má charakter VEŘEJNÉHO, co nejvíce OTEVŘENÉHO, LEHCE PŘÍSTUPNÉHO PROSTORU určeného jak k zastavení, tak celodenním aktivitám. Probouráním přístavku směrem do parkoviště vzniká nový průchod, zkratka, spojující hlavní promenádu okolo říčky Triebisch s ulicí Karl-Niesner Strasse.

SMĚREM NAHORU se atmosféra objektu UZAVÍRÁ, je INTIMNĚJŠÍ až do posledního patra, které slouží jen k určitému využití.

PŘÍSTAVEK je využit jako mateřské centrum, školka pro děti zabírající celé první patro.